Sinüzit ve Alerjik Şikâyetlerde Sıvı Tuz
0

Burun alerjisi sorunları için son yıllarda nasal irrigasyon adı verilen burna hafif tuzlu su verme işlemi oldukça başarılı oluyor.

Bu işlemde, bu işlem için özel olarak geliştirilen ve neti pot adı verilen demlik benzeri bir aparatla hastalar burunlarına az tuzlu su uyguluyorlar ve herhangi bir işlem yapmadan bunun dışarı akmasına müsaade ediyorlar.

Demlik benzeri bu aletin içerisine konan tuzlu su doğrudan burna uygulanabiliyor.

Yöntemin elde ettiği başarının bilimsel araştırmalarla ortaya konması yöntemin değerini arttırıyor. Nasal irrigasyon yöntemi, yapılan çalışmaların tamamında alerji ve burunla ilgili problemlerde son derece etkili bulunmuş.

Yöntemin en önemli avantajlarından birisi kuruluğa ve sprey veya ilaç uygulanması sonrasında gelişen burun mukozası şişliğine bağlı tıkanıklığa (rebound congestion) neden olmaması.

Sonuç olarak bilimsel araştırmalar burna az tuzlu şu çekmenin sinüzit, soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı burun şikâyetlerini tedavide etkili olduğunu gösteriyor.

 

Burna Çekilecek Suyu Nasıl Hazırlayalım?

Burna çekilecek suyun hazırlanması için çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte güvenle kullanılabilecek bir solüsyon şu şekilde hazırlanabilir:

– 250 ml temiz suyun içerisine (kaynatılıp soğutulmuş olabilir), 6 çay kaşığı Tuzlu Su katarak iyice karıştırınız. Eğer bu karışım burnunuzu çok yakarsa tuz miktarını 4 çay kaşığına indiriniz. Bu karışım 1 hafta süresince oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir.

– Bu karşımdan şikâyetleriniz devam ettiği sürece her gün 2-3 kez burnunuza çekip kendiliğinden akmasını bekleyiniz.

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

0

ÜST

X
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?